wtorek, 17 lipca 2012

Dziurawiec


Odkąd sięgam pamięcią zawsze był obecny w domu mojej Babki, która wierzyła, że ma moc nie tylko lecznicza ale i magiczną. Często nazywany świętojańskim zielem, zielem łaski Bożej lub krwią św. Jana, a wianki z tego ziela wieszała w oknach, miały za zadanie chronić matkę i nowo narodzone dziecko przed podmieniającymi dzieci złymi boginkami.  

Jest to ziele rosnące na miedzach, przy drogach, na skraju lasu, wzgórzach i łąkach. Kwitnie od czerwca do września, jest łatwe do rozpoznania, ale jak wszystkie zioła zbiera się je przy słonecznej pogodzie. 

Dziurawcem można leczyć zaburzenia mowy,  niespokojny sen, napady histerii, lunatyzm, moczenie nocne i depresje. Olej z dziurawca stosujemy przy zranieniach, krwawych wylewach, obrzękach gruczołów, jako środek kosmetyczny przeciwko szorstkiej skórze twarzy. może służyć do nacierania przy bólu pleców, rwie kulszowej i reumatyzmie.

Przepis na olej z dziurawca
Zebranymi kwiatkami dziurawca napełniamy butelkę aż po szyjkę zalewamy olejem z oliwek. Dobrze zamknięta butelkę stawiamy na słońcu na okres kilku tygodni. Gdy olej stanie się czerwony, wyciskamy całość przez ściereczkę i przechowujemy go w butelce z ciemnego szkła. Olej dziurawcowy obniża dodatkowo poziom cholesterolu i cukru we krwi. W leczeniu chorób skóry można go mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu i  pokrzywy.

Zastosowanie wewnętrzne
Dziurawiec stosuje się w schorzeniach żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby, w biegunkach, przy braku łaknienia, w nadmiernej przepuszczalności i łamliwości włośniaczek, zastojach krążenia obwodowego krwi, przy zmniejszonym wydzielaniu moczu, kamicy, skazie moczanowej. Nalewki zaleca się w stanach depresyjnych i klimakterium.

Herbatka z dziurawca
Jedna łyżeczkę ziela zalać jedną szklanka wrzątku i pozostawić na krótko do naciągnięcia.

W soku i oleju z dziurawca znajduje się hipercyna, która korzystnie wpływa na procesy biochemiczne w narządach opanowanych przez nowotwory. podany doustnie wybitnie wzmaga wydzielanie żółci, pobudza przemianę materii, znosi stany znużenia i depresji, poprawia wydajność intelektualną. Można go zażywać równocześnie z miłorzębem, kwasem glutaminowym, surowcami kofeinowymi i arniką. Łagodzi objawy trądziku, jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz